Ryby v Oravskej Priehrade
Na Oravskej priehrade môžete uloviť aj tieto ryby:
Šťuka severná
Znaky: Má pretiahnuté, bočne iba málo sploštené telo, chrbtová plutva sa nachádza ďaleko vzadu. Na malej hlave je plochý, "kačací" rypák so širokými ústami. Spodná čeľusť je vysunutá. Čeľuste, podnebné kosti a jazyk sú silne ozubené. Má 110-130 malých šupín, bočná čiara je mnohokrát prerušená. Sfarbenie: veľmi rôzne, podľa stanovišťa. Chrbát je hnedavý alebo zelenavý, boky svetlejšie, s tmavými priečnymi pruhmi, brucho belavé až žltavé. Chrbtová, chvostová a análna plutva majú nepravidelné tmavé škvrny. Jednoročné ryby na pobrežiach s bohatým porastom rastlín sú zväčša svetlozelené. Dĺžka: samčeky max. 100 cm, samičky max. 150 cm.
Výskyt: Je veľmi rozšírená v jazerách a riekach mierneho podnebného pásma, v Alpách až do výšky 1500 m n. m., v oblasti Baltského mora aj v brakických vodách.
Spôsob života: Ryba viazaná na stanovište, uprednostňuje číre pokojné vody so štrkovým podkladom a brehy s bohatým porastom rastlín. Na takých miestach stojí takmer bez pohybu a striehne na korisť. Obdobie neresu je od februára do mája, podľa charakteru vôd. Asi 3 mm veľké, priliepavé ikry (40 000-45 000 na 1 kg telesnej hmotnosti) kladú samičky v pobrežných plytčinách na vodné rastliny alebo do trávy zaplavovaných lúk.
Zubáč veľkoústy
Znaky: Má podlhovasté telo (podobné ako šťuka: "šťukový ostriež"), dlhý, končitý rypák a široké koncové ústa. Čeľuste sú nerovnako ozubené (malé kefkovité zuby a medzi nimi veľké, tzv. psie zuby). Na žiabrovom viečku je malý tŕň, predžiabrové viečko je zúbkované. Medziočná vzdialenosť je rovnaká alebo menšia ako priemer oka. Na bočnej čiare je 80-97 malých hrebeňových šupín. Líca sú holé alebo iba čiastočne ošupené. Má 2 takmer rovnako dlhé chrbtové plutvy. Na chrbtových plutvách sú rady tmavých bodiek, na chvostovej plutve sú malé čierne škvrny. Dĺžka: 40-70 cm, max. 130 cm.
Výskyt: V strednej a východnej Európe vo veľkých riekach, jazerách, vodných nádržiach, predovšetkým v lete v zakalených, teplejších vodách s tvrdým podkladom. Dnes je vďaka umelému chovu a nasadeniu veľmi rozšírený (aj v západnej Európe).
Spôsob života: Samotárska ryba, vyhýba sa príbrežným oblastiam s hustým porastom rastlín, loví v otvorených vodách. Čas neresu je do apríla do mája (od teploty vody 9 °C) Hniezdo ochraňuje samček.
Kapor obyčajný
Znaky: Základná torma kapra ma pretiahnuté, bočne trocha sploštené telo. Ústa sú koncové, vysunuteľné, na hornom pysku sú 4 fúziky (2 dlhé, 2 kratšie). Na bočnej čiare je 33-40 veľkých šupín. U chovných foriem, ktorých telo môže byť pretiahnuté alebo s vysokým chrbtom, sa rozlišuje: 1. šupinatý kapor (šupiny pokrývajú celé telo), 2. zrkadlový kapor (s nepravidelne rozdelenými „zrkadlovými šupinami"), 3. riadkovaný kapor (s radom rovnako veľkých „riadkových šupín" na bočnej čiare). 4. hladký alebo kožený kapor (neošupený alebo iba s nemnohými šupinami). Dĺžka: 25-75 cm, max. 120 cm.
Výskyt: V teplých, stojatých a pomaly tečúcich vodách s pieskovým alebo bahnitým dnom a bohatým porastom rastlín. Dnes sa vyskytuje po celom svete.
Spôsob života: Kapor sa cez deň zdržiava zväčša v chránených hlbočinách a ožíva až za súmraku. Čas neresu je od mája do júla. Samčeky vtedy majú neresovú vyrážku. Potrava: živočíchy žijúce na dne a rasitliny.
Pstruh jazerný
Znaky: Má pretiahnuté, bočne trocha sploštené telo, staršie jedince majú vyšší chrbát ako mladé ryby. Medzi chrbtovou a chvostovou plutvou je tuková plutvička. V bočnej čiare je 110-120 malých šupín. Má tupý rypák a široké ústa (kútiky dosahujú až za oči).Ozubenie čeriesla: 4-6 zubov na doštičke, vpredu na zadnej časti zväčša jednoduchý, vzadu dvojitý rad zubov, ktoré sú striedavo zohnuté zľava doprava. Sfarbenie: veľmi závisí od stanovišťa, na bokoch sú rozlične veľké nepravidelne tvarované cierne škvrny, medzi ktorými ležia aj hnedé až cervenavé bodky a prstence, najmä u mladých rýb.Dĺžka: 40-80cm(-140).
Výskyt: Veľké a hlboké, na kyslík bohaté jazerá od severného Ruska, Škandinávie, Islandu, Britských ostrovov cez strednú Európu až do alpskej oblasti a bývalej Juhoslávie.
Spôsob života: Migrujúca forma z veľkej skupiny pstruhov, na neres preniká do riek (niekedy neres prebieha aj v jazere). Neres trvá od októbra do decembra.
Ostriež zelenkavý
Znaky: V závislosti ud stanovišťa má viac alebo menej výrazný chrbtový hrb, tupý rypák a široké, koncové ústa. Žiabrové viečko je vzadu končité, so silným ostňom. Na bočnej čiare je 58-67 malých hrebeňových šupín. Má 2 chrbtové plutvy. Sfarbenie: chrbát je tmavosivý až modravý alebo olivovozelený, boky sú svetlejšie, so 6-9 tmavými priečnymi pruhmi alebo vidlicovitými čiarami. Brucho je bieločervenavé až červenavé, so strieborným leskom. Na zadnom okraji prvej chrbtovej plutvy je čierna škvrna, brušné plutvy a análna plutva sú červenavé. Samčeky sú výraznejšie sfarbené ako samičky. Dĺžka: 20-35, max. 51 cm.
Výskyt: V tečúcich a stojatých vodách (až do výšky 1000 m n. m.), v Európe je veľmi rozšírený.
Spôsob života: Nemigrujúca ryba, obýva predovšetkým čisté vody bez silného prúdenia a s tvrdým podkladom. V mladosti stádovitá, staršie jedince sú často vyslovene samotárske. Čas neresu je od marca do júna, pri teplote vody 7-8 °C.
Pleskáč vysoký
Znaky: Má bočne silno sploštené telo s vysokým chrbtom, krátky rypák a takmer spodné ústa. Priemer oka je menší ako dĺžka rypáka. Na bočnej čiare je 50-57 šupín. Pažerákové zuby sú v jednom rade, 5-5. Sfarbenie: chrbát je olovený až černavý, zväčša so zeleným leskom, boky svetlejšie, kovovo lesklé, brucho belavé, s perleťovým leskom, staršie jedince zväčša so zlatým leskom. Nepárne plutvy sú tmavosivé, párne svetlosivé. Dĺžka: 30-50 cm, max. 75 cm.
Výskyt: Vo väčších, na potravu bohatých jazerách a pomaly tečúcich vodách ("pásmo pleskáča") na sever od Pyrenejí a Álp, od Írska a Anglicka (nevyskytuje sa v severnom Škótsku, Cornwalle a Devonshire), cez strednú Európu, južné Nórsko, Švédsko a Fínsko až po Ural.
Spôsob života: Mladé ryby žijú v malých kŕdľoch pri brehoch, dospelé v hlbšej vode, odkiaľ začiatkom súmraku prechádzajú do plytších vôd, kde pri hľadaní potravy ryjú ("diery pleskáčov"). Neresia sa od mája do júla.
A mnoho ďalších druhov rýb